Select Page

Co si vzít s sebou na himalájský trek?

Tady je přehled věcí, na který se nikdo neptal...

Znáte to, jak influenceři říkají: “spousta lidí se mě na to ptá a tak jsem se rozhodl o tom napsat…”, nebo: “spousta z vás mě prosí abych natočil video…atd”. Tak mě se nikdo neptal. Ale řikám si, že se bojíte zeptat a proto jsem pro vás popsal vybavení, které jsem si vezl na Himalájský trek na Mera Peak.

Vezmeme to od shora. Doporučuju jít opravdu na lehko. Všechno se vám v Nepálu pronese a proto je dobrý mít věcí co nejmíň. Tričko, které se mi osvědčilo bylo Nike bežecký tričko, kde největší výhoda byla, že večer vždycky uschlo opravdu rychle.

Jako teplejší vrstvu jsem zvolil Merino tričko a spodní prádlo od Devold. Za dobrý spodní pradlo budete rádi hned jak se dostanete do vyšších poloh. Když jsme šli na Mera Peak v noci se teplota pohybovala okolo mínus 25 stupňů. 

Jedna z nejdůležitějších věcí- nepromokavá bunda. Prvních několik dnů jsme sli nepálskou džunglí a deštivých dnů bylo na můj vkus až moc. Měl jsem s sebou Arcteryx Goretex budnu, která nebyla levná, ale už mi slouží několik let a dešti se osvědčila.

Většina lidí, které jsem na treku potkal měli péřové bundy, ja jsem šel v Direct Alpine Foraker, která není “Down Jakcet”, ale musím říct, že mě dovedla na Mera Peak bez problémů.  

Kalhoty Direct Alpine, který me provází i v Alpách. Polyurethane, non-goretex jsem naimpregnoval než jsme jeli do Nepálu a taky si nemůžu stežovat.

Boty boty boty. Na treku se !výborně! osvědčily Salomon Supercross (Goretex), určitě budete rádi za boty, které nepromoknou. Na výstup na Mera Peak jsem měl boty Scarpa Ribelle HD, který používám i v Alpách a byla mi velká zima na prsty u nohou. Tady doporučuju sehnat nebo půjčit dvou vrsté boty, který vydrží teploty mínus 20 a víc. 

Co jsme měli s sebou v lékarničče? Antibiotika, Ibuprofen, Endiaron, obvazy, dezinfekci, naplasti na puchýře, Diluran (jako prevence výškové nemoci, nakonec jsme si ho nepotřebovali), balzám na rty, opalovací krem 50, nůžky, paralen, tapu a to je asi všechno.  Určitě si lékarničku vybavte dobře, je lepší, když to přivezete zpátky, než když vám to bude chybět v případě potřeby.

Sluneční brýle potřebujete s filtrem kategorie 4. Měl jsem s sebou retro ledovcové brýle a nemůžu je doporučit, protože jsem měl odřenou kůži za ušima. Doporučuju ne-retro brýle např: LINK

Ostatní:

Čelovka Black Diamond pár let stará – fungovala bez problémů určitě si vemte náhradni baterky.

Ručník – vemte si co nejmenší na co nejlehčí, protože ho nevyužijete každý den.

– Čepici – Quechua z Decathlonu s “nákrčníkem”. Sluníčko má obrovskou sílu, čím výš jdete a v podstatě už ráno si dáváte na obličej opalovací krém. Když teda zrovna neprší.

– Termosku si s sebou určitě vemte a pití vám na treku nezmrzne :-).

– Samozřejmě nezapomeňte na čepici a rukavice, terkové hole a cokoliv dalšího co se vám v horách osvědčilo.

Napište mi co jsem zapomněl, nebo co si rádi berete s sebou vy?