Select Page

Gran Paradiso

Jaký je výstup na nejvyšší horu Itálie?

Vaše první 4tísícovka? Může to být Gran Paradiso.

FOR ENGLISH CLICK HERE

Trvalo nám několik měsíců, než jsme doladili termín, nakonec se vše podařilo a vyrážíme 21. Srpna okolo 2 odpoledne směr camp Grand Paradiso.  Náš plán bylo dorazit do campu, dát lehký relax/spánek,  vyrazit k chatě Frederico Chabod a druhý den provést #ATAK na vrchol. Mno, cesta je to dlouhá a až v 5 ráno vyndavám spacák a karimatku, ne všichni ji využili, viz. foto a snažíme se usnout.

Po probuzení se domlouváme, jestli můžeme auto nechat v campu. Nejdrív se na mě starší Ital moc netváří, ale jakmile zahlídne Maki a Péťu, řekne jenom bééééla a všechno je domluveno.

Chata Frederico Chabod je cca 900 výškových metrů od campu a už od půlky vidíte Grand Paradiso nad vámi. Přístup je opravdu krásný a máte dobrou představu co vás čeká. Náš plán byl výstup na Gran Paradiso a následně přesun do Švýcarska na vrchol Monch.

 

Chata Frederico Chabod je cca 900 výškových metrů od campu a už od půlky vidíte Grand Paradiso nad vámi. Přístup je opravdu krásný a máte dobrou představu co vás čeká. Náš plán byl výstup na Gran Paradiso a následně přesun do Švýcarska na vrchol Monch.

Cestou k chatě Maki prožívá peklo, nejspíš v horečkách se opírá o trekový hole cca 500 metrů od chaty a nevypadá nejlíp. Jako zkušenej tým zachováváme klid, míříme se ubytovat a přemýšlíme, co máme v lékarničkách. Na chatě jsme začali řešit bojový plán, vyndali naši pharma výbavu, Maki brala všechno co jsme měli. Coldrex, Ibuprofen, …pauza “mě bolí břicho” nevadí Péťa má Smectu – ha!

Měníme plán. Druhý den je volný program a já s Péťou jdeme na prohlídku okolí. Procházíme si nástup k ledovci, abysme věděli kudy a jdeme se podívat k druhé chatě v údolí – Vitor Emmanuel.

Jestli přemýšlíte, ze které chaty jít na Paradiso, doporučuju Frederico Chabod. Není tam obecně tolik lidí i proto, že přístup k ledovci je o něco delší. Nevím jak to dokázala, ale Maki  je po “pharma party” ready a potvrzujeme si, že druhý den zkusíme vrchol.

      Snídani plánujeme na 4 ráno, nejpozději v 5 jsme na cestě k ledovci. Ráno zvoní budík, Péťa křičí #ATAK, Maki je zdravá, já jsem vstal a vyrážíme do tmy. Jsem rád, že jsme si cestu k ledovci prošli den před tím, abysme druhý den v klidu zakufrovali v kamenech. Nakonec nacházíme nástup na ledovec, nandaváme mačky a jdeme na to.

Ledovec je docela potrhanej, ale všechny trhliny jsou dobře překonatelný a ty co jsme neviděli, tak nevím. Přibližně po 5-6 hodinách dorazíme na vrchol, celý výstup je choďák, jen na konci k sošce madony je traverz odjištěný dvěma nýty. Traverz technicky není náročný, jen máte za zády cca 100 metrů díru, je lepší na to nemyslet.

Zvládneme traverz, par vrcholových fotek a jdeme pryč z vrcholu. Sedáme si ještě na chvíli, abychom si užili výhledy. Pozorujeme rozhádaný němce, který řeší, jestli i po skále polezou v mačkách – poznámka: je lepší si je sundat.

Pomalu vyrážíme na sestup, v tom potkaváme dva čechy, ptám se, jak si to užili, “Joooo dobrý nahoře jsme dali Jaegra a vysočinu, dáte si panáka?” Já si nedávám, holky jo. “Jak se stane, že máš navázaný na laně dvě kočky a já jdu s timhle debilem”?…
Nevim co mu mám říct a loučíme se. Všechno jde hladce a zpátky u chaty jsme krátce po poledni.

Začínáme slavit, necháme si poradit a daváme panáky místního likéru Genepi, mno má to svůj efekt. Začne pršet, když zjistíme, že další panák nás dolu nedostane.

V campu relax a piviii, druhý den nejsme nikdo ve formě a kvůli posunu padá náš plán na Monch. Jedeme se podívat do Chamonix.

Jestli přemýšlíte, na kterou 4000tisícovku vyrazit, může to být Gran Paradiso, ale určitě bez základních dovedností a zkušeností nevyrážejte, když vás provede zkušenějsí kamarád, je to skvělej kopec na výstup.

 Tips:

  • Z Prahy vyražte brzo ráno, ať nepřijedete do campu v 5 ráno jako my.
  • Frederic Chabod je lepší, než Vitor Emanuel a mají lepší drinky- 40 Euro za noc, včetně večeře a snídaně.
  • Na výstup vyražte cca v 5 ráno.
  • Ten samý den po výstupu jde sejít až ke campu, jenom se nezasekněte na panácích.
  • Auto můžete nechat dole v campu, platili jsme jen za přespání.

Enjoy!

0 Comments